Karton Bardak ta Nelere Dikkat Edilir?

İnsanlar pratikleşen ve hızlanan dünya yaşamı sebebiyle kullan at ürünlerin kullanımı fazlasıyla çoğalmıştır. Karton bardak günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş ve kullanımı çok yayın bir hal almıştır. Okullardan, işyerlerine, hastanelerden, evlere kadar fazlasıyla geniş bir kullanım alanına sahip olan karton bardaklar bir çok kullanıcı tarafından fazlasıyla sevilerek pratik bir şekilde kullanılmaktadır.

Gezegenimiz ve yaşadığımız çağ sebebiyle bir çok şey kullan at dönemine geçmiş bulunmaktadır. Bu hem hızlı hem de hijyenik kullanımı destekleyen bir ambalaj sektörünü de yanında doğurmuş olmaktadır. Karton Bardak da bu sektörün önde gelen ve vazgeçilemez ürünlerinden biri haline gelmiştir.

1970’li yılların ortasıyla beraber dünyada boy gösteren Karton bardak üretimi ülkemizde de 1990’li yılların başıyla birlikte yerini almıştır. Türkiye’nin karton bardakta konumu sebebiyle Avrupa’ya da büyük ölçekte ihracatı bulunmaktadır.

Karton bardak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Karton bardak ne kadar basit bir ürün olsa da hassasiyetle üretilen bir üründür. Karton bardakların sızdırmaması ve tüm sağlık koşullarına uygun olması gerekmektedir. Karton bardaklar boylarına ve kullanım amaçlarına göre farklı gramajlarda kağıtlardan üretilmelidir. Bu kağıtlar üretilecek ölçüdeki ürünün tavsiye edilen minimum gramajı altında kullanılıyorsa güvenlik olarak kalitesiz bir karton bardak olarak nitelendirilir. İçerisinde sıcak sıvı bulunan düşük gramajlı bir karton bardak mukavemetini koruyamayınca yaralanmalara ya da maddi kayba sebep olabilir.

Sıcak karton bardakla soğuk, soğuk karton bardakla sıcak tüketilmez diye bir kural bulunmamaktadır. Fakat doğru kullanım açısından sabit bir amaca hizmet edecekse tüketime odaklı üretim sağlamak daha doğrudur. Sıcak karton bardak kağıtları tek taraflı sıvı bariyeri bulundururken, Soğuk karton bardaklar çift yüzeyinde de sıvı bariyeri bulundurmaktadır. Bunun sebebi sıcak havalardaki soğuk içeceğin dış yüzeyindeki terleme sonrasında kağıdın suyu emmemesi içindir.

Baskı Kalitesi

Karton Bardakların baskısı için kullanılan boyaların kesinlikle gıda kodeksine uygun olması gerekmektedir ve üreticinin istenildiği an uygunluk belgelerini vermesi gerekmektedir. Kullanılan kağıdın sertifikaları ve migrasyon testlerini müşterine sunmalıdır. Bu koşulların tamamı sağlanmış olsa bile Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından üretim izni almadan Karton Bardak üretimi yapmak yasalara aykırıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gdpr-image
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Detaylı Bilgi
Konuşmayı aç
Yardıma ihtiyacın var mı ?
Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabiliriz? 🥤