Karton Bardakta Nelere Dikkat Edilir?

Gezegenimiz ve yaşadığımız çağ sebebiyle bir çok şey kullan at dönemine geçmiş bulunmaktadır. Bu hem hızlı hem de hijyenik kullanımı destekleyen bir ambalaj sektörünü de yanında doğurmuş olmaktadır. Karton Bardak da bu sektörün önde gelen ve vazgeçilemez ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Karton bardak üretimi ülkemizde de 2000’li yılların başıyla birlikte yerini almıştır. Konumu sebebiyle Avrupa’ya da büyük ölçekte ihracatı bulunmaktadır.

Karton bardak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Karton bardak ne kadar basit bir ürün olsa da hassasiyetle üretilen bir üründür. Karton bardakların sızdırmaması ve tüm sağlık koşullarına uygun olması gerekmektedir. Karton bardaklar boylarına ve kullanım amaçlarına göre farklı gramajlarda kağıtlardan üretilmelidir.

Sıcak karton bardakla soğuk, soğuk karton bardakla sıcak tüketilmez diye bir kural bulunmamaktadır. Fakat doğru kullanım açısından sabit bir amaca hizmet edecekse tüketime odaklı üretim sağlamak daha doğrudur.

Karton Bardakların baskısı için kullanılan boyaların kesinlikle gıda kodeksine uygun olması gerekmektedir ve üreticinin istenildiği an uygunluk belgelerini vermesi gerekmektedir. Kullanılan kağıdın sertifikaları ve migrasyon testlerini müşterine sunmalıdır. Bu koşulların tamamı sağlanmış olsa bile Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından üretim izni almadan Karton Bardak üretimi yapmak yasalara aykırıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir