Kaliteli Karton bardak

Şüphesiz ki kağıt ve karton bardaklarda kaliteyi belirleyen en büyük özellik kağıdın üretldiği yer ve kalitesidir. Kağıdın ya da kartonun, karton bardak üretmek amacıyla üretilmesi ve üzerinde bulunan sıvı bariyer katmanının (polietilen) gerekli sertifikalara uygun şekilde uygulanması gerekmektedir. Rekabet etmek amacıyla ucuz olması için uygun olmayan şartlarda üretilen kağıtlar sağlıksız ve kalitesizdir. İçindeki içeceğe koku, renk ve toz bulaştırma ihtimali vardır ve insan sağlığı açısından kullanılması tavsiye edilmemesiyle beraber uygun değildir.

Önemli bir İkinci husus da baskılı karton bardakların içine alacağı sıvı miktarına ve kullanım amacına yönelik doğru kağıt gramajı kullanmaktadır. Eğer gereğinden ince kağıt kullanılırsa bardağın mukavemeti azalır ve kullanım aşamasında istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu içeceği taşıyamaması ve kullanıcı yaralanmalarıyla sonuçlanabilir.

Yukarıda anlatılan maddelerin doğru şekilde yerine getirildiğini düşünerek dikkat edilmesi gereken son madde karton bardak üreticisidir. Gerekli belgelere ve yetkinliklere sahip olan üreticilerin tercih edilmesi ürün kalitesi ve sağlık açısından önemlidir. Üretim esnasında bardakların belli aralıklarla test edilmesi ve eldiven kullanılması çok önemlidir. Karton bardağın içecek ve insan dudağına değen bölgelerine temas eden alanların paslanmaz metalden üretilmesi vede alkol bazlı dezenfektanlar ile belli aralıklarla steril edilmesi gerekmektedir.

karton bardak
karton bardak

Baskılı Karton Bardak

Karton bardakların baskısında kullanılan boyanın kesinlikle gıdaya uygun olarak üretilmiş olması gereklidir. Bu insan sağlığı için çok önemlidir. Karton bardaklar özel baskı uygulamasında diğer baskılı ürünler kadar baskıyı net sağlayan bir kağıt formuna sahip değildir. Önemli baskılar ve net renkler için Double Wall Karton Bardak ‘lar önerilmektedir.

Son olarak karton bardakların paketlendiği poşetlerin kesinlikle kalsit ve kanserojen madde içermeyen ve gıdayla teması uygundur onayı almış ham maddeden üretilmiş olması gerekmektedir.

Karton bardakların kolilenmesi de özellikle otomat ve vendig makinelerinde kullanılan ürünler için çok önemlidir. Doğru yönde kolilenmeyen ve taşınırken de koli üzerindeki ikazlara dikkat edilmeden taşınan bardaklarda form değişiklikleri yaşanabilir. Otomasyonlu kullanımlarda takılmalar yaşanabilir. Ürün kalitesinin bozulmaması için dik formda kolilenmeli ve koli süreklli söylenen yönde dik tutulmalı, ardından da belirtilen koli istifleme sınırı aşılmadan depolanmalı ve sevk edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gdpr-image
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Detaylı Bilgi
Konuşmayı aç
Yardıma ihtiyacın var mı ?
Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabiliriz? 🥤